Zamów reklamę 508 860 500
brak sond

Informacje

Aleksandrów Łódzki to gmina miejsko-wiejska, usytuowana w centralnej Polsce, w pobliżu geometrycznego środka naszego kraju. Regionalnie jest to środkowo-wschodnia część Wysoczyzny Łaskiej. Topograficznie samo miasto rozłożyło się na rozległym, wypiętrzonym na 206 m n.p.m. wzniesieniu. Pozostałością okresu zlodowaceń są piaski i żwiry wodnolodowcowe oraz piaski eoliczne. Mieszkańcy zaopatrywani są w wodę z bardzo czystych pokładów kredowych. Hydrologicznie teren Gminy stanowi dział wodny I rzędu oddzielający dorzecze Wisły i Odry za pośrednictwem Bzury (na północy) i Neru (na południu).

Administracyjnie Gmina Aleksandrów Łódzki należy do powiatu zgierskiego w województwie Łódzkim. Z Łodzi właśnie przez Aleksandrów Łódzki jedzie się na Turek, Konin i Poznań.

Powierzchnia sięga blisko 116 km². Według zestawienia ilościowego, sporządzonego dnia 21 marca 2007 roku, ilość mieszkańców gminy wynosi 26.617 osób, w tym 20.565 mieszkańców miasta i 6.052 mieszkańców wsi. Na terenach miejskich przeważają kobiety, na wiejskich z kolei nieznacznie mężczyźni.
Warto wspomnieć, że według statystyk z 1997 roku ok. 38% mieszkańców gminy mieszka w blokach.

Litera „A” umieszczona na murach stanowi aleksandrowski herb. Nawiązuje ona do tradycji, kiedy to w 1822 roku Aleksandrów Łódzki obdarzono prawami miejskimi i nadano herb typu "mówiącego" - A na murze miejskim = miasto Aleksandra I. Obecnie odrestaurowane „witacze z aleksandrowskim herbem” można obejrzeć przy drogach przelotowych, przy granicach miasta. Przez miasto przebiegają drogi krajowe takie jak: biegnąca z Łodzi przez Turek i Konin do Poznania. Miasto posiada dobrą komunikację z Łodzią, głównie za pośrednictwem łódzkich autobusów MPK nr 78 i N1.

Wykaz sołectw wiejskich z terenu Gminy Aleksandrów Łódzki

 1. Bełdów
 2. Bełdów Krzywa Wieś
 3. Brużyca Wielka (ul. Warszawska od nr 64, Brużyca, Głowackiego, Ludowa, Spółdzielcza, Witosa) - 134
 4. Chrośno
 5. Ciężków
 6. Jastrzębie Górne
 7. Kolonia Brużyca
 8. Krzywiec
 9. Księstwo
 10. Mała Brużyczka
 11. Nakielnica (wsie Karolew i Nakielnica)
 12. Nowe Krasnodęby
 13. Nowy i Stary Adamów (wsie Nowy Adamów i Stary Adamów)
 14. Prawęcice
 15. Rąbień (wsie Antoniew i Rąbień)
 16. Rąbień AB
 17. Ruda Bugaj (wsie Łobódź i Ruda Bugaj)
 18. Sanie
 19. Słowak
 20. Sobień
 21. Stare Krasnodęby
 22. Szatonia (ul. Bratoszewskiego - str. parzysta, Kwiatowa, Łomnik, Szatonia, Wojska Polskiego od nr 81)
 23. Wola Grzymkowa (wsie Budy Wolskie, Grunwald, Izabelin, Placydów i Wola Grzymkowa
 24. Zgniłe Błoto