Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > Wystawa i koncert
źródło: Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego / dodał: Tomasz Dominowski
11.07.2011 22:28:21
Partnerstwo na rzecz Aleksandrowa Łódzkiego zaprasza na kolejne wydarzenie kulturalne w naszym mieście. W piątek, 15 lipca o godzinie 18.30 otworzymy wystawę grafik białoruskiego artysty plastyka Siarhieja Stelmaszonka "Nadzwyczajne koty", a o godzinie 19 wystąpi wspaniała Barbara Twardosz-Droździńska z programem "Potęga miłości". Wszystko w stylowej Herbaciarni Klimaty w Aleksandrowie Łódzkim przy ulicy Warszawskiej 28.

Natalia Klimuk o wystawie grafik Siarhieja Stelmaszonka napisała:
Koty, koty, koty... Kolorowe, ekspresyjne, wyraziste. Każdy inny, każdy z charakterem. Czy to aby tylko koty? Już po chwili widać w nich ludzi. Zalotne kobiety, silnych mężczyzn, ludzi z większym i mniejszym dystansem wobec siebie i otaczających ich spraw. To grafiki Siarhieja Stelmaszonka, uznanego białoruskiego malarza, grafika, pisarza, ilustratora, redaktora pisma "Taxi".

Czemu koty?

- Lubiłem je od dzieciństwa - opowiada autor - potem na stałe weszły do mojej twórczości. Artyści wybierając jakąś drogę twórczą, wybierają też manierę, technikę. Ja wybrałem bohatera, którego przedstawiam w różnych technikach, to bardzo dobra, twórcza sytuacja dla artysty.

Stelmaszonkowie to rodzina z tradycjami plastycznymi. Ojciec grafika, Uładzimir, jest znanym na Białorusi malarzem, natomiast córka z powodzeniem zajmuje się fotografią. Stelmaszonok zajmuje się też twórczością dla dzieci. Oczywiście maluje, ale i pisze. Najmłodsi bardzo dobrze odbierają jego prace, wkrótce ukaże się już czwarta książka dla dzieci.

To pierwsza jego wystawa poza granicami Białorusi (...) Zgromadzono na niej prace powstały w ciągu całej, już trzydziestoletniej, działalności artystycznej Stelmaszonka. Dużo tu ludzkich typów, ale są i reakcje na to co ostatnio działo się w świecie - doniesienia o idei stworzenia międzynarodowej waluty zaowocowały tu projektem banknotu. Z kotem oczywiście.

Wystawę w Polsce zorganizowało Stowarzyszenie Polska-Białoruś oddział w Łodzi. Była prezentowana w Centrum Kulturalnym w Białymstoku, w Muzeum Kinematografii w Łodzi, a teraz będzie ją można oglądać w Galerii Herbaciarni Klimaty w Aleksandrowie Łódzkim do 3 sierpnia br. Zapraszamy.

Barbara Twardosz-Droździńska

Pochodzi z dawnych polskich kresów wschodnich, jest absolwentką Akademii Muzycznej w Mińsku w klasie fortepianu i jedną z najlepszych w Polsce wykonawczyń repertuaru rosyjskiego, białoruskiego i ukraińskiego. Dysponuje wspaniałym ponad dwuoktawowym głosem pozwalającym jej śpiewać trudny i różnorodny repertuar.

Piosenkarka ma w dorobku brawurowe wykonania muzyki rozrywkowej. 15 lipca wystąpi z programem "Potęga miłości" i zaprezentuje polskie i zagraniczne (z polskimi tekstami) utwory o miłości min. tytułowy, słynny "Power of love". Barbarę Twardosz będziemy jeszcze gościć w sierpniu i wrześniu.

comments.gif, 1,4kB19 read.gif, 1,5kB 1993 print.gif, 1,4kB

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
12.07.2011 08:44
IP: 78.8.122.*

To wspaniałe, że w Aleksandrowie znaleźli sie ludzie, którzy jak można zauważyć cenią sobie i sztukę i kulturę. Oby więcej takich inicjatyw i mam nadzieję, że szybko nie zniechęcą się do takiego działania, a co ważne nikt im nie będzie w tym przeszkadzał.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
13.07.2011 18:47
joe IP: 83.26.182.*

W piatek w kregielni pelika gra bartek grzanek i jego orkiestra tanio fajnie ze duzo muzy nz zywca

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
14.07.2011 16:44
beata IP: 83.26.115.*

Bylam jak grali ostatnio w presto bylo extrunia wiec biore paczke i ide w piatek w koncu lato wakacje i rockendroll w pelikanie bedzie super

dodaj odpowiedź