Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > List do Nieznajomego
źródło: Alternatywy 44/Joachim Stawiszyński / dodał: Dawid Przybylak
21.04.2017 09:00:12
Kilka dni temu przytrafiła mi się nieprzyjemna sytuacja. Rzecz cała rozegrała się w popołudniowej porze na parkingu jednego z dużych sklepów w naszym mieście. Gdy wracałem z zakupami do stojącego na parkingu samochodu, nie wiem nawet skąd, zjawił się obok mnie starszy, schludnie ubrany mężczyzna. Bez żadnych wstępów czy ceregieli zaczął mnie siarczyście "sztorcować" wyzywając od Pisiorów, kłamców i skundlonych pismaków. Padło jeszcze wiele innych epitetów i słów mnie określających.

Co mnie już po całym zajściu zastanowiło,to fakt, że ani razu nie przeklął, ani też nie użył słów powszechnie uważanych za wulgarne. To co się stało stanowczo mnie przerosło. Nie znałem tego starszego nobliwego pana, choć z całą pewnością widywałem go na ulicach naszej mieściny. Nie mogąc w żaden sposób połapać się o co chodzi, próbowałem spytać o powód jego wzburzenia. Po kilku próbach w końcu udało  mi się zadać pytanie - "ale o co panu chodzi?" I tu usłyszałem tekst, który wbił mnie w ziemię. Starszy pan zażądał abym przestał wypisywać kłamstwa i pomówienia na temat burmistrza i władz tego miasta.

Próbując się bronić stwierdziłem, że nie musi czytać artykułów w gazecie, która jemu się nie podoba, a po drugie,to co piszę, to nie są żadne kłamstwa, tylko niewygodna dla rządzących prawda. Na moją niezdarną "obronę" mój rozmówca stwierdził, że to nie o niego chodzi, bo on swoje wie i dla niego te artykuły są nietoksyczne, natomiast mogą to czytać ludzie, którzy w takie kłamstwa uwierzą. Po tym krótkim ale bardzo emocjonalnym monologu starszy pan odwrócił się i bez słowa poszedł w kierunku drzwi wejściowych sklepu.

Przez parę minut stałem obok swojego auta inie mogłem pozbierać myśli. Pomyślałem, że jedyne co mogę w tej sytuacji zrobić, to właśnie w tej gazecie, której mój rozmówca tak nie lubi, napisać choć trochę na swoje usprawiedliwienie, a raczej jako formę wyjaśnienia, bo w moim pojęciu powodów do usprawiedliwienia nie muszę szukać. Wiem, że tą drogą informacja trafi do zainteresowanego. Mój interlokutor z cała pewnością tę gazetę czyta, cały czas głośno o tym zapewniał.

                         SZANOWNY PANIE
Zacznę może od tego, że nigdy nie byłem i nie jestem członkiem partii PiS, co więcej - nie byłem i nie jestem zwolennikiem tej partii, gdyż nie odpowiada mi ani zachowanie jej głównych przedstawicieli, ani większość  programu jaki ta partia prezentuje. Mam do takiego poglądu pełne prawo. Faktem jednakże jest to, że moja opinia o poprzedniej ekipie jest jeszcze gorsza, bo oszukiwano społeczeństwo mirażem europejskości, demokratyzacji życia społecznego i tym podobnymi bajkami a w tym utajnionym dla ogółu działaniu kręcono niezłe lody i zapewniano "swoim" bezkarność niezależnie czego to dotyczyło. Wypływające do publicznej świadomość  odpryski świństw i przekrętów mniej lub bardziej zręcznie zamiatając sprawy pod dywan.

W naszej gminie było nie inaczej. Sztandarowym przykładem jest kontrola CBA w Urzędzie Gminy w styczniu 2014 r. Kontrola trwała pół roku, zebrano spory materiał na temat "niedoskonałości" działania tutejszego "władcy". I co? I nic! W lipcu sprawa trafiła do zgierskiej prokuratury, a chyba w grudniu Tutejsza "perła samorządu" w telewizyjnym wystąpieniu stwierdziła, że nie ma sprawy, a za całe zamieszanie odpowiedzialni są jacyś bliżej nieokreśleni "wrogowie polityczni". Nie wiem tylko jakim sposobem ci "wrogowie" nalewali do prywatnego samochodu burmistrza paliwo, za które płaciła gmina, albo jak zorganizowali prace porządkowe na prywatnej działce burmistrza. Nie były to drobne sprawy, 4 bądź 5 osób, duży, stu konny traktor, duża przyczepa i kruszarka do gałęzi pracowały na działce kilkanaście dniówek. Sprzęt był z MOSiR-u, kto i czy w ogóle zapłacił za tę usługę nie wiadomo. Może Pan spytać to po jaką cholerę piszę w tej gazecie skoro to nic nie daje. Otóż piszę właśnie w Alternatywach 44 bo jest to jedyna droga dotarcia z informacją do szerokiego grona mieszkańców naszej gminy. Są też co prawda strony internetowe piszące o wielu ciekawych sprawach związanych z tutejszą władzą lokalną, nie wszyscy mają internet i nie każdy potrafi z niego korzystać. Gazeta jest natomiast ogólnodostępna. Mnie nie chodzi o przekonywanie kogokolwiek do jakichś idei, czy zmiany poglądów. Chciałbym, aby możliwie wielu z nas mieszkańców, szczególnie tych dorosłych, idąc do urny wyborczej, szczególnie przy wyborach samorządu lokalnego, mieli możliwie pełną informację o kandydatach i to nie tylko z tub propagandowych Urzędu Gminy, ale też możliwie dużo wiedzy o tychże kandydatach ze źródeł niezależnych. Wszyscy idący do urn wyborczych - także Pan - powinni wiedzieć kto jest kim, kto jest człowiekiem przyzwoitym, godnym zaufania, kto był bezwolną marionetką, a kto ma łapy ubabrane po łokcie nepotyzmem, kolesiostwem, korupcją i innymi przekrętami. Kto za nic ma prawo i przepisy, których powinien przestrzegać. Wtedy jak kto zagłosuje to jego sprawa, ale powinien wiedzieć... Jeśli tej wiedzy nie ma, głosowanie jest tylko czystą fikcją i niczym więcej.

Wspominał też Pan o swoim uczestnictwie w marszach KOD-u. Problem w tym, że bronił Pan jedynie złudzeń, bo to co zgotowała nam ekipa obecnej opozycji, z demokracją wiele wspólnego nie miało. Mam nadzieję że może Pana nie przekonałem, ale choć trochę zachęciłem do bardziej krytycznej oceny rzeczywistości. Obym choć w części miał rację, bo jest też taka możliwość, że jest Pan "wyznawcą poglądów tamtej ekipy, wtedy zgodnie z teorią, że wiara nie potrzebuje argumentów, mój tekst niczego w Pana postrzeganiu rzeczywistości nie zmieni. Ma Pan wybór...

Joachim Stawiszyński

comments.gif, 1,4kB52 read.gif, 1,5kB 2647 print.gif, 1,4kB

Galeria

galeria

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 09:47
Naczelny IP: 5.172.237.*

Pan Achim (jak mawiają Ślązacy) powinien zdawać sobie sprawę, ze jest się dziennikarzem albo dziennikarzyną....może wybierać....

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 09:58
IP: 159.205.218.*

Nie rozumiem o co Ci chodzi. Przecież i burmistrz, i reszta gminnej bandy biurokratów jest utrzymywana przez nas, podatników. I czy burmistrz zapłaci ze swojej kieszeni za usługi na swej prywatnej (też kupionej za nasze podatki) działce, czy zapłaci za to gmina, to jest dokładnie TO SAMO! Na tym polega demokracja i nie ma co się oburzać, bo znamy to już od czasów demokracji szlacheckiej w I RP.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 16:22
IP: 94.254.130.*

Dziadek trafil na grzeczną osobe jezeli chodzi o Pana,gdyby sprobowal tak odniesc sie do mnie to zjechalbym dziada od najgorszych bez zadnych hamolcow ,tu nie ma sentymentow.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 16:38
? IP: 192.162.150.*

Jak to leci... "Tylko winny się tłumaczy"?

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 21:33
swojak IP: 159.205.131.*

Zbliżają się nieuchronnie czasy, że każdemu xxx będzie się w gębę pluć. Na więcej nie zasługują.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 21:55
IP: 89.228.160.*

tekst już znany z Alternatywy 44. PIS powoli staje się partia obciachu, w który to obciach wpędził się zupełnie sam i zupełnie niepotrzebnie. Nakręcanie teorii "zamachu" nie mogło być ciągnięte w nieskonczoność, szukanie prawdy 7 lat tez znudzi się prędzej czy później każdemu. PIS wygrałby wybory i bez tych bredni korzystając z ospałego błogostanu tzw Platformy. Wizja ze tacy ludzie przejmą władzę w tym skądinąd fajnym miasteczku z ciekawą historią jest tak przerażająca że obecny burmistrz może już chłodzić szampana. Można mu zarzucić pewnie sporo ale nie to że jest paranoikiem i mitomanem.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
21.04.2017 22:57
ipp IP: 5.172.236.*

A jakbyśmy na serio czytali Biblie, byli osobami, którzy bezgranicznie wierzą w Boga, to co? Nie byłoby polityki, kochalibyśmy się, nie chodzilibyśmy do kościoła, nie kłamali byśmy? Cały czas ktoś nami steruje i to nie jest Pan.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 09:22
Moniek IP: 94.254.129.*

Dzisiaj jest bal Czerwonej rozy,organizowany przez Pania posel Hanajczyk,dlaczego w aleksandrowskich mediach cisza na ten temat.Pamietam ze przed wyborami do sejmu to w kazdej informacji byla Ona cale aleksandrowskie wiadomosci dotyczyly poczynan,spotkan Pani Hanajczyk.Teraz fajna sprawa zbiera kase dla potrzebujacych osob a w wiadomosciach zero tematu.Kto reaguje te wiadomosci ?

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 09:29
IP: 89.228.160.*

Panie Joachimie ciesze się ze tak interesuje pana umiłowanie prawdy. Ona jednak bywa dość złożona. Polecam artykuł Pani Posłanki Hanajczyk pt "Powyborczy remanent" w www.aleksandrow-lodzki.pl/epublikacje/Pobierz/id/145.html Znajdzie Pan tam sporo interesujących informacji także na swój temat.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 10:03
Ja IP: 159.205.243.*

Już wielki czas ujawnić kandydata co zbawi Aleksandrów .Jak rozumieć wyższość skoro nie wiadomo kto to jest..

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 11:04
Dona IP: 87.205.196.*

Piszesz o pluciu w twarz Pisiorom , to co trzeba robić z Platformerami z ich zaprzaństwo, może jako słowa piosenki " a na drzewach zamiast liści......". Sorry za ton , ale pasuje do sytuacji. Na szczeście idzie dobra zmiana , prawda może za wolno ale widocznie jest tak duża, że idzie powoli.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 11:56
IP: 94.254.130.*

Duze dzieci ,co wy z tego macie ze tak plujecie jadem,tych z PO i Kodu rozumiem im miska uciekla,ale tych z Pisu nie moge zrozumiec ze pozwalaja znizyc sie do poziomu rozmowcow.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
22.04.2017 17:33
ddd IP: 78.10.52.*

Może ktoś poruszy temat transportu publicznego po zmianach rozkładu mpk? Jak to jest że nasze słonko z magistratu wraz z komitetem histerii -platformy- tak mocno walczy o s14, zamiast dopilnować połączenia z mpk? Teraz mamy drożej ,krócej (Żabieniec) mniej kursów ....Łatwiej wywiesić transparent w Rynku i udzielić wywiadu do lokalno-partyjnej tv , niż wynegocjować u koleżanki Zdanowskiej lepsze warunki!!!

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
23.04.2017 22:10
Ojciec chrzestny IP: 159.205.248.*

Ale w waszym kościele się długo odprawia. Nie dziwię się dzieciakom,że się kręcą, bo ja starszy wujo myślałem,że już nie wytrzymam Po co tyle ogłoszeń i takie długie kazania?kto to zapamięta. U mnie w Łodzi na moim osiedlu msza 45-50 min. Też są ogłoszenia,ale jakoś szybciej.A tu msza dla dzieci i 1 godz. 20 min.Strasznie dłuuugo.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
25.04.2017 18:45
IP: 89.228.160.*

Tak wyśmiewane przez niektórych / nie wiem dlaczego/ protesty w sprawie S 14 zaczynają przynosić skutek. Droga najprawdopodobniej powstanie - co prawda w okrojonej wersji / nie wiem dlaczego skoro wpływy z vat, rosną generalnie jest wspaniale/ ale jednak tak.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
27.04.2017 06:25
IP: 192.162.151.*

A jak tam aleksandrwscy KOD-ziarze? Do Warszawki się nie wybieracie?

dodaj odpowiedź