Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > Seans nienawiści
źródło: Marek Czachorowski / dodał: Redakcja
16.03.2017 11:57:39
Tzw. "Zachodnia Obwodnica Łodzi", czyli nitka drogi S14 biegnąca tuż obok Aleksandrowa stała się ostatnio gorącym tematem. Nie zaprzeczam, a wręcz potwierdzam, jakakolwiek możliwość odciążenia ruchu na Wojska Polskiego w kierunku Łodzi na pewno się przyda. Nie chodzi jednak wyłącznie o tiry, ale przede wszystkim o ruch aut osobowych. Wspomniana Wojska Polskiego, trasa przez Rąbień, czy przez Franin, to za mało, żeby w centrum Aleksandrowa nie tworzyły się korki. Liczyłem na planowaną przebudowę odcinka ul. Aleksandrowskiej w Łodzi (od Szczecińskiej, do granic miasta), niestety, o ile dobrze pamiętam, przebudowane mają być pętle tramwajowe, powstanie ścieżka rowerowa, natomiast sama Aleksandrowska nie otrzyma dodatkowego pasa, czy też bezkolizyjnego skrzyżowania z ulicą Szczecińską. W odciążeniu ruchu więc nie pomoże. A... i tylko dla przypomnienia - projekt przebudowy powstał kilka lat temu, na pewno nie za 'dobrej zmiany".

Każdą inicjatywę, która może wesprzeć komunikację w Aleksandrowie witam z niecierpliwością. Uhonoruję ją raczej kwiatkiem, niż czarną parasolką, ale... to szczegóły. Od pewnego czasu przyglądam się więc perypetiom drogi S14, które jak mam wrażenie, z dnia na dzień stają się coraz bardziej dramatyczne, a przynajmniej tak są przedstawiane. Będąc na wtorkowym "proteście', słysząc ciągłe utyskiwania na partię rządzącą, personalnie zaś na posła Matuszewskiego, widząc prawie wszystkich radnych, prawie wszystkich urzędników miejskich, silne grupy strażaków z różnych OSP, widząc również wodzirejkę intonującą hasła niczym z "Rejsu" i nagabującą "przypadkowych przechodniów", postanowiłem sprawdzić, kiedy powstała idea budowy drogi S14, gdzie powstały opóźnienia, i którzy z miejscowych polityków rzeczywiście starali się coś zmienić. Oto, co wygrzebałem:

Droga, określana jako Zachodnia Obwodnica Łodzi, znalazła się w planie ogólnym miasta już w roku 1977. Nazwa S14 pojawiła się oficjalnie dopiero w roku 1996, kiedy została wprowadzona do krajowej sieci autostrad i dróg ekspresowych. W roku 1997 pojawiła się pod nową nazwą w Studium Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Łódzkiego. Funkcją drogi miało i nadal ma być uwolnienie Zgierza i Pabianic od ruchu tranzytowego, jak również połączenie obwodnic tych dwóch miast odcinkiem biegnącym przy Konstantynowie Łódzkim i Aleksandrowie, który zapewni szybki dojazd do zachodnich części Łodzi, w tym lotniska.

W kolejnych latach zastanawiano się nad optymalnym przebiegiem trasy, prowadzono konsultacje społeczne (raport z nich był przedstawiony w roku 2008). W roku 2010 przyjęto "Studium Techniczno-Ekonomiczne...", wiosną roku 2011 wydana została Decyzja o uwarunkowaniach środowiskowych dla opisywanego przedsięwzięcia. W latach 2005-2014 udało się zakończyć oba etapy budowy obwodnicy Pabianic.

Część drogi S14, która nas najbardziej interesuje była konsultowana społecznie jeszcze do 30.01.2015. Co prawda, na stronie Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju zamieszczony został Raport z Konsultacji Publicznych (Warszawa, 2 marca 2015 r.). W Załączniku_1 (tabela - poz. 77) znajduje się zapis o przeniesieniu z listy rezerwowej do listy podstawowej zadania "S14 Zachodnia Obwodnica Łodzi", jednak przeniesienie to jest możliwe w przypadku pojawienia się oszczędności w ramach limitu dla Programu lub zgody Rady Ministrów na zwiększenie limitu.

Sam przetarg na budowę drogi jest dwuetapowy. Oznacza to, że w pierwszym etapie zgłaszają się wykonawcy, który spełniają swoim zdaniem wymogi stawiane przez GDDKiA firmom mającym przeprowadzić tak duże zlecenie. Po sprawdzeniu, firmy dopuszczone do drugiego etapu przedstawią swoje oferty. Obecnie jesteśmy już po drugim etapie, w którym najtańszą ofertę przygotowała firma Budimex (768,8 mln zł i 811,97 mln zł brutto dla dwóch części przetargu). Łączna kwota, to 1 580,65 mln zł. I tu jest pies pogrzebany, ponieważ zabezpieczona kwota na realizację tej inwestycji wyniosła tylko 1431,29 mln zł. Minister Szmit oczywiście tłumaczył możliwości budżetowe oraz obecny stan przygotowań do budowy w sytuacji przekroczenia kosztorysu. - Jesteśmy zdeterminowani, by zbudować zachodnią obwodnicę Łodzi w ciągu drogi S14. Jeszcze w marcu 2017 r. ogłosimy przetarg na nowy projekt, który pozwoli obniżyć koszty tej inwestycji. Do współpracy zapraszamy też samorządy zainteresowane powstaniem tej drogi - podkreślił wiceminister Szmit.

Jak jednak było widać we wtorek, samorządowcy spod znaku PO i Nowoczesnej nie są zainteresowani żadną współpracą. Wszystko co złe jest winą PiSu, bliżej nieokreślonych faszystów i sam już nie wiem kogo. Na pewno nie ich kolegów, którzy rządzili Polską długi, długi czas przed minionymi wyborami parlamentarnymi. Logika podpowiada, że się chyba nieźle opieprzali w temacie S14 przez ostatnie lata. Kolega natomiast podpowiedział, abym sprawdził działalność Parlamentarnego Zespołu ds. budowy obwodnic Łodzi A1 i S14 - kto w nim działał i czym się zajmował.

Sprawdziłem więc. Oto jego skład:

(c) Alemiasto

Panie Grabarczyk, a Pan gdzie?! Panie Dunin! Bez jaj! Który z Panów był w Zespole?! Który z Was naprawdę interesował się budową S14? Kiepsko to wygląda...

Poszukałem też, skąd wziął się projekt i kwota przeznaczona na jego wykonanie. Jak się okazało, niewystarczająca. O rychłej budowie drogi S14 informowała z wielką pompą ówczesna premier Ewa Kopacz. Zresztą w towarzystwie pana Grabarczyka. "Droga ekspresowa S14 będzie zachodnią obwodnicą Łodzi - połączy autostradę A 2 (węzeł Emilia) z drogą ekspresową S8 (węzeł Róża). Łączna długość ok. 41 km, a koszt to 1,4 mld zł. Przetargi mają zostać ogłoszone w przyszłym roku, budowa powinna potrwać 2 - 3 lata."

Dopiero po 8 latach rządów Platformy "Obywatelskiej" (mimo wcześniejszych wielokrotnych obietnic), w roku 2015, projekt został wpisany na listę podstawową. Podawane były różne kwoty na jego realizację, niestety za małe. Szkoda, że nasi samorządowcy nie byli tak aktywni podczas rządów PO-PSL. Szkoda, że nie protestowali przeciwko kosztom budowy autostrad (chyba najwyższym w Europie), szkoda, że nie przeszkadzały im wielokrotnie przekraczane budżety stadionów budowanych na EURO 2012. Jestem przekonany, że gdyby się wówczas postarali, dziś jeździlibyśmy już S14. Na razie zostają im tylko seanse nienawiści.

Marek Czachorowski

P.S. Dlaczego wtorkowy protest uważam za "seans nienawiści"? Trochę napisałem już w drugim akapicie - w tym momencie jak widzę, w Aleksandrowie nie ma wielkiej ochoty mieszkańców do protestów przeciwko komukolwiek i czemukolwiek. Widać to było podczas pikiety przeciw sprzedaży targowiska, widać to było przy niedawnym "strajku kobiet", gdy grupa około 20 pań protestowała na korcie tenisowym (sic!), widać to było także przy S14. Spora liczba protestujących, ale wciąż te same twarze - radni (niektórzy już uciekają przed zdjęciami), posłowie, burmistrz, urzędnicy miejscy, przypadkowi strażacy z OSP udający przypadkowych przechodniów (dojechali m.in. strażacy z Dąbrówki Wielkiej w gminie Dobroń). Goście ze Zgierza, z Łasku, wciąż ta sama ekipa. Przykre jest, że urzędnicy miejscy są w ten sposób wykorzystywani (wydaje się, że nie wszyscy popierają te działania), przykre jest, że OSP jest wykorzystywana do walki politycznej. Walki, albowiem w żadnym z ostatnich protestów tak naprawdę nie chodzi o pozytywne działanie, o załatwienie czegokolwiek dla mieszkańców. Chodzi tylko i wyłącznie o dowalenie partii rządzącej. Spójrzcie na zdjęcia. Dowalmy pigułką, dowalmy parasolką, dowalmy S14, dowalmy wszystkim, nawet jeśli zaniechania to nasza wina. Może ktoś uwierzy...comments.gif, 1,4kB71 read.gif, 1,5kB 2067 print.gif, 1,4kB

Galeria

galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria
galeria

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 12:17
andy IP: 94.254.128.*

No i masz Pan rację, to wszystko to tylko polityka a my szarzy mieszkańcy jesteśmy w d.....

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 13:12
IP: 150.254.240.*

To są tzw pierdoły. Jest dobnra zmiana? jest miała być droga i ministrowie obiecali? miała Nie będzie? Nie będzie Ja rozumiem powtarzanie w kółko ze poprzednicy, zdawalo egzamin ze Niemcy ale już dwa lata mijaja od tzw dobrej zmiany na którą Polacy tak bardzo liczyli. Drogi nie będzie nie ma co się łudzić i niedawny rechot autorów portalu brzmi dziś jeszcze bardziej szyderczo. Ta ekipa rządząca to SCIEMA.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 13:15
ben IP: 192.162.151.*

Ile PiS wybudował autostrad?Ile obwodnic?Ile mieszkań?Po tej ma za uszami,ale weźcie pod uwagę dzisiejszy wyrok TK o zgromadzeniach !!!To już komuna tak nie robiła,Naród się poddał......

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 13:17
XXX IP: 31.0.125.*

Jak widzę urząd na posterunku :)

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 13:41
do autora IP: 192.162.149.*

w ten sposób można udowodnić, że wszystko zło na świecie to wina Boga, bo nie udało mu się z człowiekiem. Ciekawe, jak długo rząd PiS będzie zwalał wszystko na Tuska i PO?

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 21:01
ben IP: 192.162.151.*

Poprzednie projekty są realizowane.Nam przedsiębiorcą od stycznia znowu dołoźyła pani premier po 100 zł na miesiąc ZUS od jednego pracownika.PO tez dało ciała ale to co teraz wyprawia PiS,to zobaczycie.Gdzie te podwyżki dla ludzi pracy,a plan Morawieckiego????????????????????????????????to bajki.No ale cztery bańki w akcjach z poprzedniej ekipki przytulił

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
16.03.2017 22:38
lll IP: 87.205.245.*

przykre

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
17.03.2017 18:23
IP: 87.205.205.*

Jakie to koło okrągłe a zarazem kwadratowe ,jak mieszkańcy walczyli przeciwko tirom na aleksandrowskich drogach bo to ich bezposrednio dotyczyło wodzowie z gminy nabrali wody w usta i tak siedzieli wręcz wiadomości aleksandrowskie psioczyły na nich,a jak teraz wiekszości miszkańców ta obwodnica obchodzi jak eskimosa sandały to wiadomo to wina pisu a jak pisu to włodarze mają swoje pięć minut i męczą nas tymi spędami w rynku

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
17.03.2017 21:51
IP: 94.254.128.*

Slucham wywiad z burmistrzem Lipinskim na wiadomosciach,chlop musi miec dobrego dilera.Chlop w Warszawie odlecial

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
17.03.2017 22:23
BAN IP: 51.254.207.*

Największym seansem nienawiści było pozbawienie mnie możliwości komentowania na tym forum. Pan Czachorowski był łaskaw mnie zbanować, chociaż ciężko byłoby zarzucić mi jakąkolwiek działalność naruszającą regulamin. Pan Czachorowski nie lubi po prostu ludzi, którzy posługują się logicznymi argumentami i poprawną polszczyzną. To znany schemat: usunąć inteligencję a motłoch podda się indoktrynacji. I na to nie ma zgody!

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
18.03.2017 12:57
IP: 159.205.248.*

Czy popieram, czy nie popieram to mało ważne.Ale kiedy oglądam tych ludzi na zdjęciach zawsze i wszędzie protestujących-tych samych-to nasuwa się pytanie-Kiedy ci ludzie pracują? Jaka to praca,że o każdej porze dnia wychodzą z pracy i protestują w obronie wszystkiego, aby nam(tym co nie mogą nigdy przez 30-40 lat) urwać się z pracy, bo to niemożliwe, żyło się lepiej. Oczywiści na zdjęciach najwięcej jest urzędników, nauczycieli, kierowników, dyrektorów, naczelników-brakuje tylko robotników-wyrobników.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
20.03.2017 11:38
IP: 192.162.149.*

Był przetarg? Był. Brakło kasy, brakło. PiS nie dołożył,a mógł. Kto jest winien - jasne jak słońce. Reszta bełkot i ściema!

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
23.03.2017 09:51
xxx IP: 87.205.205.*

mam jedno pytanko ,czemu stoi tam woz strazacki czy ja tez moge go postawic jako reklame

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
25.03.2017 08:26
IP: 192.162.150.*

ta czarna wysoka naczelniczka o twarzy lizusa to dziobie gdzie tylko moze. Wiedza jest potrzebna, a nie dupowlaztwo

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
26.03.2017 12:19
ktos IP: 78.8.93.*

a mnie wkurza cos innego ze nasze kochane władze miasta nie dogadały sie z łodzia zeby 78 jezdziło jak do tej porty. ale zeby zwiększyli tylko ilosc kursów w ciagu całego dnia bo 3 kursy na 1h to za mało w niektorych porach. nie mieli nic przeciwko jak hanka zwaloiła nam tiry na głowe jak robili trase wz i teraz jak jest ponowy zakaz ruchu tirów w łodzi. a teraz jest wielki krzyk ze nie bedzie s14.

dodaj odpowiedź