Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > ŻOŁNIERZE WYKLĘCI - Aleksandrów 2017 (Film)
źródło: / dodał: Dawid Przybylak
14.03.2017 12:33:08
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych obchodzimy 01 marca, jednak w tym roku związane z nim uroczystości w Aleksandrowie Łódzkim odbyły się w ostatni weekend lutego. Organizatorzy przygotowali dla wszystkich chętnych trzy dni pełne atrakcji.

24.02.2017 (piątek)
W piątek wieczorem wszyscy chętni mogli bezpłatnie wziąć udział w spotkaniu z Anną oraz Andrzejem Kołakowskimi, które odbyło się w budynku starej plebanii w parafii św. Archaniołów. Pierwszym elementem był wykład pani Anny o Żołnierzach Wyklętych, o przyczynach i celach ich walki, o przebiegu zmagań z narzuconym komunistycznym porządkiem. Drugą część spotkania urozmaicił koncert Andrzeja Kołakowskiego, który piosenki związane z drogą i życiem Żołnierzy Wyklętych przeplatał gawędą o osobistych spotkaniach z nimi oraz ich potomkami. Jego najnowsza płyta "A kto chce być wolnym", na której zawarł swoje ballady jest ściśle związana z piątkowym koncertem - porusza serca i promuje patriotyczne postawy, wartości, które są aktualne dziś, tak samo jak były przed latami.

25.02.2017 (sobota)
W sobotę, po godzinie 16.30 z parafii św. Archaniołów w Aleksandrowie Łódzkim wyruszył II Marsz Nocny "Tropem Wilka". Jego pierwsza edycja odbyła się rok temu na trasie Aleksandrów Łódzki - Nakielnica i w swym programie zawierała nocne forsowanie Bzury na linie. Tym razem uczestnicy udali się do Lutomierska i nie forsowali Neru, ale bawili się przednie. Na trasę wyruszyło ponad 30 osób z Aleksandrowa Łódzkiego, Rudy-Bugaj, Łodzi oraz innych pobliskich miejscowości. Drogę, która prowadziła przez Placydów, Zgniłe Błota, Stanisławów i Kazimierz urozmaicały atrakcje, takie jak: przenoszenie rannego improwizowanym sposobem, przekazywanie meldunków głuchym telefonem oraz kwiz wiedzy o Żołnierzach Wyklętych.
Po dotarciu do Lutomierskiej parafii Matki Boskiej Szkaplerznej, gdzie było przygotowane ognisko oraz poczęstunek, został uroczyście odczytany Apel Poległych, a wszyscy uczestnicy odśpiewali Hymn Polski. Następnie przy kiełbaskach, przepysznym bigosie oraz kanapkach zostały podliczone punkty uzyskane przez drużyny w poszczególnych konkurencjach. Nagrody dla wszystkich uczestników były niesamowite ? przede wszystkim satysfakcja z przejścia kilkunastu kilometrów, radość z dobrej zabawy oraz wspaniały poczęstunek na finiszu. Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe naklejki na auto, dodatkowe gadżety w postaci wlepek, najmłodsi uczestnicy opaski odblaskowe. Zwycięska drużyna została natomiast nagrodzona nagrodami książkowymi oraz kalendarzami prosto z Ministerstwa Obrony Narodowej. Zmęczeni, ale zadowoleni uczestnicy marszu wrócili do Aleksandrowa zamówionym autobusem - organizatorzy nie mieli serca, aby wracali na piechotę ;)

26.02.2017 (niedziela)
Kolejny, trzeci dzień obchodów rozpoczęliśmy uroczystą Mszą Świętą odprawioną o godzinie 12.00 w kościele pw. św. Archaniołów. Muzyczną oprawę zapewniło Towarzystwo Śpiewacze "Lutnia" z Aleksandrowa Łódzkiego, obecny był poczet sztandarowy Strzelców Rzeczypospolitej. Także kazanie podczas mszy nawiązywało do Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Chętni, tuż po mszy, mogli wziąć udział w spotkaniu z panem Zbigniewem Natkańskim, dyrektorem biura wojewody łódzkiego, historykiem oraz dziennikarzem, który podzielił się z zebranymi swą wiedzą na temat "Znaczenie i miejsce organizacji Wolność i Niezawisłość w powojennej konspiracji antykomunistycznej".
Marek Czachorowski


comments.gif, 1,4kB1 read.gif, 1,5kB 556 print.gif, 1,4kB

Galeria

galeria

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
15.03.2017 07:08
XXX IP: 5.172.237.*

Dziękujemy: Dawid, Andrzej, Anna, Konrad, Marek, Jadwiga, Ewa, Paweł, Michał, Justyna, Patryk, Zbyszek, Gabriel ... Po prostu dziękujemy wszystkim, którzy pomogli.

dodaj odpowiedź