Zamów reklamę 508 860 500
brak sond
ALemiasto.pl > Newsy > 154 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego
źródło: Marek Czachorowski / dodał: Redakcja
21.01.2017 20:24:59
154 lata temu, 22 stycznia, Tymczasowy Rząd Narodowy wydał manifest, który ogłaszał wybuch Powstania Styczniowego. Manifest ten wzywał do walki wszystkich mieszkańców całej przedrozbiorowej Rzeczypospolitej. Wzywał do walki Polaków, Litwinów, Rusinów, Żydów. Zakładał uwłaszczenie chłopów oraz równe prawa dla wszystkich obywateli.

Wspomniany manifest oraz samo powstanie przesiąknięte było ideałami wolności i równości. Oprócz ogłoszonego uwłaszczenia chłopów podkreślał to również nowy herb przyszłej Rzeczypospolitej. Oprócz Orła korony Polskiej oraz litewskiej Pogoni, dodano do niego Archanioła Michała jako symbol Rusi. Nie pomogło to jednak w jego masowym poparciu przez niższe warstwy społeczne. Nie udało się również rozszerzyć walk na teren zaborów pruskiego i austriackiego. Toczyły się one wyłącznie przeciw Rosjanom.

Powstanie toczyło się do jesieni 1864, przez oddziały powstańcze przewinęło się około 200 tys. osób, które stoczyło blisko 1200 bitew i potyczek. Niestety nie zakończyło się ono sukcesem, kilkadziesiąt tysięcy Polaków zginęło, około 10 tysięcy wyemigrowało. Na katorgę lub Sybir skazano ok 38 tysięcy osób. Blisko 1 tysiąc stracono. Przegrane powstanie przyniosło również wzmożoną rusyfikację i utratę autonomii Królestwa Polskiego. Na wolność czekaliśmy do roku 1918.

W Aleksandrowie, a właściwie w jego okolicach, największe potyczki powstańcze toczyły się we wrześniu 1863 roku, kiedy w Brużyczce Małej, gdzie 20 powstańców, którzy zginęło z rąk Kozaków, próbując przedrzeć się z dworu w Brużyczce w stronę Bzury. Powstańcy, którzy należeli do oddziału kpt. Szumlińskiego zostali pochowani w zbiorowej mogile.

Kolejne walki w tym rejonie były toczone tego samego dnia (10.09.1863), między innymi w Dalikowie i Gajówce, gdzie w bitwie z Rosjanami poległo 53 powstańców z oddziału mjr. Skowrońskiego. Dalszych kilkunastu zmarło później w wyniku odniesionych ran. Po samej bitwie doszło do pacyfikacji i spalenia wsi przez Rosjan, podczas której żywcem spłonęło wielu mieszkańców. Prochy powstańców, jak również prochy mieszkańców wsi spoczywały na miejscowym cmentarzu. W roku 1937 władze polskie postawiły także obelisk upamiętniający tamte wydarzenia. Niestety, został on zniszczony przez Niemców podczas okupacji.

Pamiętać należy również o samym Aleksandrowie, w którym powstańcy pojawili się już 31 stycznia 1863 i skonfiskowali broń niemieckiego związku strzeleckiego. Do miasta wkraczali jeszcze co najmniej dwukrotnie: 11 lutego 1863 oraz na wiosnę tego samego roku, kiedy zerwali carskie herby Królestwa Polskiego a także zarekwirowali podatek.

To właśnie powstańcy styczniowi masowo nosili biało-czerwone kokardy (zgodnie z zasadami heraldyki czerwony w środku, biały na zewnątrz), które stały się jednym z ich symboli. Sami zaś dzięki swojemu poświęceniu i patriotyzmowi stali się symbolem dla przyszłych pokoleń i wzorem m.in. dla marszałka Józefa Piłsudskiego.

CZEŚĆ ICH PAMIĘCI!


comments.gif, 1,4kB31 read.gif, 1,5kB 919 print.gif, 1,4kB

Galeria

galeria
galeria
galeria
galeria

Komentarze ostatnie 24h

comments_item.gif, 1,3kB
22.01.2017 18:30
przechodzień IP: 78.8.86.*

Walczyli ,zycie i krew za ojczyznę oddawali ,a teraz psy ,pachołki demolują ten kraj ,swoimi dziwnymi marszami i donosami do unii europejskiej,na demokratycznie wybrany rząd.

dodaj odpowiedź
comments_item.gif, 1,3kB
23.01.2017 09:19
IP: 94.254.131.*

A ja mam wielki zal do naszego burmistrza bo zrobil z Aleksandrowa raj,i teraz Sw.Piotr nie chce wpuszczac duszyczek mieszkancow Aleksandrowa do raju w niebie bo sie wstydzi tym ze Jego raj jest zbyt skromny w porownaniu z aleksandrowskim rajem.

dodaj odpowiedź