ALemiasto.pl

Mrówcza praca ludzkich rąk

Od dziś w kościele św. Stanisława Kostki można oglądać największy na świecie haftowany obraz, replikę słynnej „Bitwy pod Grunwaldem" Jana Matejki. Dzieło trafiło do Aleksandrowa dzięki Elżbiecie Grochulskiej oraz Fundacji Dialogu Religii i Kultur. Otwarciu ekspozycji towarzyszyła prelekcja historyczna i widowisko patriotyczne.

Obraz będzie można podziwiać przez cały Wielki Tydzień i Wielkanoc (w dni powszednie w godz. l0-12 i 16-18, w dni wolne przez cały dzień). Wstęp wolny.

Pomysłodawcami haftowanego obrazu są Państwo Janina i Adam Panek z Działoszyna. Inspiracja przyszła od Pana Adama, który obserwując Panią Janinę podczas haftowania zażartował: „Tyle haftujesz, że do tej pory wyhaftowałabyś „Bitwę pod Grunwaldem"'. Tak się zaczęło. Zalążek zwariowanej myśli, których wiele nie dostrzega nigdy światła dziennego w sprawnym wykonaniu organizatorów nabrał realnych kształtów. Kolejnym impulsem do zrealizowania nietypowego pomysłu była zbliżająca się rocznica 600-lecia bitwy. W związku z tym ustalono, że z dniem 15 lipca 2010 roku należy skończyć pracę.

Haftowanie pełną parą ruszyło we wrześniu 2008 roku. Twórcy korzystali z programu komputerowego HaftX, który pozwala na przekształcenie dowolnej grafiki, obrazu, zdjęcia na wzór haftu krzyżykowego. W projekt zaangażowało się 35 osób. Na okres około dwóch lat musieli przeorganizować swoje życie rodzinne, by pogodzić haftowanie z innymi obowiązkami. Niektóre osoby poświęcały nawet 12 godzin dziennie na tworzenie "Bitwy".

Obraz ma wymiary cztery na dziewięć metrów i jest niewiele mniejszy od oryginału. Został stworzony z 40 kawałków o wielkość metr na metr. Tak duży rozmiar, nawet pojedynczego fragmentu haftu, nieraz przekraczał dzieło życia pasjonatów haftowania. W związku z tym, by dodatkowe zajęcie nie wpłynęło negatywnie na zdrowie ochotników, wszystkie osoby przeszły badanie wzroku. Rekordzistki wyszyły nawet cztery metry kwadratowe obrazu. Po tak intensywnej pracy, cześć osób wpadła w nałóg i czekając na kolejne, duże przedsięwzięcie (prawdopodobnie będzie to "Hołd pruski" Matejki) wyszywa okazjonalne obrazki dla relaksu.

Haftowana "Bitwa pod Grunwaldem" została stworzona z bardziej jaskrawych, kontrastowych barw. Tych zmian wymagała technika haftu krzyżykowego. Efekt i statystyki i tak są imponujące i nie przeszkadzają w odbiorze oryginalnego dzieła, który tworzy 150 kilometrów splecionych nici w 220 kolorach.

”Bitwa pod Grunwaldem" jest jednym z najbardziej znanych, wartościowych i rozpoznawalnych malowideł polskich. Charakteryzuje się też ogromnymi wymiarami. Jego autor, Jan Matejko, uwiecznił w nim sceny jednej z największych średniowiecznych bitew Europy, która rozegrała się 15 lipca 1410 roku pomiędzy wojskami Zakonu Krzyżackiego a zjednoczonymi siłami polsko-litewskimi oraz z mniej licznymi posiłkami ruskimi, mołdawskimi, czeskimi i tatarskimi.

Źródło informacji:
http://www.haftix.pl
http://www.bialystokonline.pl

foto: własne


$reklama

Galeria