ALemiasto.pl

Potrzeba odwagi w życiu publicznym

Pochodzę z miasta, w którym zlikwidowano samorząd. Obecnie rządzi w nim mafia. Mowa oczywiście o Warszawie - zdecydowanie stwierdził Tomasz Sakiewicz, redaktor naczelny "Gazety Polskiej" i "Gazety Polskiej Codziennie", podczas spotkania w Aleksandrowie Łódzkim. Było one poświęcone stanowi polskich struktur samorządowych.

Zorganizowana przez miejscowych radnych Piotra Marka Szewczyka i Konrada Masiarka debata przyciągnęła nie tylko mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, ale również członków i sympatyków klubów "Gazety Polskiej" z Łodzi, Pabianic, Konstantynowa Łódzkiego czy Rzgowa. Co ciekawe, większość z nich także w swoich miastach spotyka się na co dzień z podobną sytuacją jak ta opisana przez Tomasza Sakiewicza. Skostniałe struktury samorządowe, wieloletnie kadencje burmistrzów, układy rodzinne i biznesowe - to właśnie bolączki trapiące polskie samorządy.

Tomasz Sakiewicz nieprzypadkowo został zaproszony do Aleksandrowa Łódzkiego. To w tym mieście wybuchła głośna ostatnio afera podsłuchowa, w której naczelnik jednego z wydziałów urzędu miejskiego przyznał się do założenia podsłuchu w biurze swojej partyjnej koleżanki posłanki Platformy Obywatelskiej. To właśnie w tym mieście burmistrz wbrew wyrokowi sądu i zwykłej uczciwości odmawia mieszkańcom prawa do informacji o swoich działaniach, traktując gminę jak prywatny folwark.

Odpowiadając na pytania prowadzących debatę radnych Szewczyka i Masiarka, Tomasz Sakiewicz zauważył, że tego typu sytuacje są powszechne w całej Polsce. Podkreślił jednak, że istnieje szansa na zmianę. - Warunkiem tego jest silna, zwarta grupa, która tych zmian pragnie i do nich dąży - zauważył. A kontynuując ocenę samorządów, stwierdził: - W Polsce mamy do czynienia z mitologizowaniem samorządów. Z jednej strony są przedstawiane jako lek na całe zło, z drugiej są dla władzy źródłem pieniędzy. Odbieranie im środków i dodawanie kolejnych zadań uniemożliwia im skuteczne działanie. W zasadzie brakuje nam koncepcji samorządności, a przede wszystkim liderów samorządowych, którzy potrafiliby w tej sprawie znaleźć złoty środek - stwierdził Tomasz Sakiewicz.

Spotkanie w Aleksandrowie Łódzkim zakończyło się optymistycznym stwierdzeniem, że zmiana jest możliwa, jeśli naprawdę zaczniemy działać. Zgodnie ze słowami Tomasza Sakiewicza - każda zmiana, każde działanie w życiu publicznym wymaga prawdziwej odwagi. - Polacy wszak są potomkami rycerskiego narodu i doskonale wiedzą, czym jest odwaga - podsumował redaktor naczelny "GP" i "GPC".

Galeria