ALemiasto.pl

Mamy w sercu pragnienie kolędowania

O niezwykłej płycie "Wszystko o Betlejem", w której tworzeniu wzięła udział piątka mieszkańców Aleksandrowa Łódzkiego, opowiada nam Bożena Zientarska - Jarmondowicz, liderka zespołu.

Na płycie "Wszystko o Betlejem" nie ma ani jednej tradycyjnej kolędy czy pastorałki. Czy ta tradycja już nie jest aktualna?

Jak najbardziej jest aktualna i nawet, powiedziałabym, wskazana. Tradycja to rzecz święta i, cytując część wypowiedzi z kultowego filmu "Miś", pragnę zaznaczyć, iż "Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza." A więc i my nie mamy zamiaru porównywać naszej twórczości do tradycyjnych i od wielu lat śpiewanych kolęd. (c) Alemiasto
Nasza twórczość odnosi się bardziej do aktualnego spojrzenia na wydarzenia, które miały miejsce ponad 2000 lat temu. To też odniesienie tamtejszych czasów do tego, Kim Jezus jest dla mnie i jaką rolę pełni, a jaką rolę może pełnić w moim życiu - dzisiaj, teraz. Sami chętnie śpiewamy staropolskie kolędy, bo jest w nich ogromna moc. I na pewno takie kolędy wykonamy na naszych koncertach, abyśmy wspólnie mogli wyśpiewać "Gloria" dla Pana.

Utwory - skąd w zasadzie się wzięły? To bardziej kolędy czy, modne ostatnio, piosenki świąteczne? A może jeszcze coś innego?

Piosenka świąteczna kojarzy mi się z lekkością, dzwoneczkami, z niejednokrotnie płytkim tekstem, mówiącym o Mikołaju czy choince - w naszych tekstach nie znajdzie się takiego klimatu. Nasze teksty dotykają głębi serca ludzkiego, które jest zawsze głodne Boga. A dziś Bóg pojawia się w innym wcieleniu - małego Dzieciątka, który śni o: "garnuszku miodu, dzbanie mleka, gdy śpi na sianku" i ja mogę dla Niego uczynić wiele, mogę: "spleść Mu kolędę z dobrych myśli moich, z mgły porannej utka ciepły koc"?. Takie są nasze teksty. To klimat ciepła, głębi, którą napotykamy przy niezwykłym spotkaniu z Maleńkim Jezusem.

Zespół - magis 33 - co oznacza jego nazwa i jak do tego doszło, że w takim składzie nagrał płytę z kolędami?

Magis - to inaczej więcej, bardziej, głębiej, a 33 to wiek, którego dożył na ziemi nasz narodzony aktualnie Jezus. Razem oznacza, że chcemy Go więcej, chcemy iść jeszcze bardziej za Nim. Zespół powstał prawie 3 lata temu, na początku posługiwaliśmy tylko na mszach świętych z modlitwą o uzdrowienie w Aleksandrowie Łódzkim w parafii p.w. Archaniołów. W minionym roku Pan postawił przed nami nowe wyzwanie - prowadzenie uwielbienia i oprawy muzycznej na rekolekcjach z ojcem Bashoborą, które odbyły się w Pabianicach w maju. Od tego czasu nasz zespół, który do tej pory składał się 5 osób, rozrósł się do 15 i w takim składzie graliśmy na święcie Eucharystii przy Katedrze Łódzkiej w tym roku, a także na odpuście w naszej parafii. Obecny skład liczy 12 osób i w takim oto składzie została nagrana nasza debiutancka płyta.

Dlaczego akurat kolędy?

To pytanie do Ducha świętego? Dlaczego akurat kolędy? Teksty i muzyka sypały nam się jak z rękawa. Bieg, bo tak należy nazwać to tempo pracy przy płycie, rozpoczął się w sierpniu, kiedy to przy 30 stopniowym upale zaczęły pojawiać się w naszej głowie teksty o nowonarodzonym Jezusie, (c) Alemiastoo stajence, Maryi i Józefie. Gdy zagłębiam się w nasze teksty odczuwam, iż Duch Święty przy okazji Świąt Bożego Narodzenia ? tej słodkiej, choinkowej atmosfery, chce z nas wydobyć coś więcej, niż tylko obdarowanie się prezentami i zjedzenie pysznego karpia. On chce, abyśmy "oddali Mu siebie, oddali serce swe, On chce nam wciąż służyć i w naszym sercu być, bo po to On przyszedł na ziemię, w Betlejem?" bo "Bóg ukochał to, co proste?.". Dlatego nie szukajmy w świętach wyjątkowości w ozdobach choinkowych, coraz bardziej wymyślnych światełkach czy droższych prezentach, ale szukajmy tej wyjątkowości w prostocie Dziecięctwa Bożego, w Jego "małym sercu i ogromnej miłości, która będzie wszędzie posyłana, bo nie przyszedł tu na ziemię przecież spać".

Jak wygląda od środka nagrywanie i wydawanie płyty?

To ciężka praca, codzienna walka o czas, o dogranie wszystkiego w określonym ściśle terminie, ale z Bożym błogosławieństwem i prowadzeniem, które było odczuwalne na każdym kroku, daje ogromną radość. Każdy z nas ma naukę, czy pracę zawodową, obowiązki, dzieci i trudno było w tak krótkim czasie, jakim jest okres miesiąca, od momentu zakończenia pisania tekstów i muzyki, nagrać wszystkie instrumenty, głosy, wykonać aranże, zmiksować i wyprodukować płytę. Pan Bóg postawił na naszej drodze wspaniałego człowieka, Leonarda "Kubę", który potrafił ogarnąć to wszystko dokładnie w miesiąc. Płyta aktualnie jest w wytwórni i czekamy na jej odbiór lada dzień.

Co dalej w planach zespołu magis33?

Mamy w sercu pragnienie kolędowania przez cały styczeń, w wielu parafiach, tak, aby jak najwięcej osób mogło usłyszeć o naszej płycie i miało możliwość zanurzenia się w te niezwykłe teksty. W Aleksandrowie Łódzkim będziemy kolędować w par. p.w. Archaniołów dokładnie w niedzielę 14. Stycznia od godz. 19. Chcemy nieść ludziom dobrą nowinę w nowej odsłonie. Zapraszamy zatem na nasze koncerty także w innych terminach, o których będziemy informować na bieżąco na naszej stronie internetowej www.magis33.pl bądź na naszym fanpage'u na Facebooku (fb.com/magis33zespol).(c) Alemiasto
A co dalej - zobaczymy, gdzie Duch Święty nas poprowadzi, to wszystko jest zanurzone w Jego woli. Nam pozostaje być tylko czujnym na Jego natchnienia i prowadzenie.
Życzę wszystkim czytelnikom przeżycia tego wyjątkowego czasu świątecznego w prawdziwej jedności i przytuleniu z Maleńkim Jezusem. Takim Jezusem, którego można wziąć na ręce, który "nie w pałacach ma mieszkanie", ale chce je mieć w naszym sercu; dziękując także Maryi za Jej "fiat, które wszystko zmienia, bo zrodziła Zbawiciela".

KONCERT KOLĘD I PASTORAŁEK - Parafia p.w. Świętych Archaniołów - 14.01.2018 r. godz. 19.00

Galeria